• პოლიციამ ბათუმში მომხდარი  განზრახ მკვლელობის მცდელობის ფაქტი ცხელ კვალზე გახსნა...
პოლიციამ ბათუმში მომხდარი  განზრახ მკვლელობის მცდელობის ფაქტი ცხელ კვალზე გახსნა - დაკავებულია 1 პირი
შინაგან საქმეთა სამინისტროს აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ცხელ კვალზე ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1991 წელს დაბადებული ი.შ. განზრახ მკვლელობის მცდელობის ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა, ბათუმში, ერთ-ერთი ბანკის ფილიალში, ნაცნობი, ამავე ბანკის თანამშრომელი - 1988 წელს დაბადებული ჯ.ა. ცივი იარაღის გამოყენებით დაჭრა. დაჭრილი მამაკაცი სამედიცინო დაწესებულებაშია მოთავსებული.

• The police solved the fact of the attempted murder in Batumi as a result of imme...
The police solved the fact of the attempted murder in Batumi as a result of immediate activities - 1 person arrested
The employees of Adjara Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of immediate operative measures and investigative actions detained, I.I. (DoB 1991) for the attempted murder.
The investigation established that the accused person, in one of the branches of the bank in Batumi, wounded his acquaintance, an employee of the same bank - J.A. (DoB1988) using a cold weapon. The wounded person has been transferred to the hospital.
The police arrested I.I. at the place of crime.
The investigation into the fact of attempted murder is in progress under Article 19-108 of the Criminal Code of Georgia.